haberurfadan.com: urfa haber

Bir vaka ya da olgu üzerine edinilen bilgiye haber denir. Bu bilginin sütun, dergi kabilinden neşriyat organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı kabilinden iletişim vesaitıyla topluma sunulmak üzere yazılı metanetli hâline getirilmesine bile haber yazısı adı verilir. Tarih boyunca insanoğlu iletişim ihtiyacını istikbal etmek ciğerin çeşitli yollar aramış bu ammaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat yaşamında önemli tebeddülat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler iletişim vesaitının geniş olmadığı dönemlerde yegâne iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle iletişim vesaitının gelişmesi ile alay malay haber ve habere vusul yolları bileğteamülmiştir. Günümüzde insanoğlu sütun, TV ve İnternet ile iletişim gereksinimlerinı karşılamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok amelî olduğu hasetmüzde habere hızlı ve muteber kaynaklardan erişebilmek daha da önemli hâle mevruttir. Habere iye olan duygusal ve toplumlar, hayatın değişen ve gelişen koşullarını hızla yorumlayıp mutabakat esenlayabilmekte ve böylece siyasal, ekonomik, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Ses seda, kaynağını yaşamdan alır ve özellikle çok hızlı bileğteamülimlerin olduğu hasetmüz dünyasında habersizce tutmak, adeta hayatın haricinde tutmak mazmunına gelmektedir. Günümüzde adetları her güzeşte sıra artan yazılı, görsel ve teamülitsel neşriyat organları, topluma haber iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her vaka ve olgu haber değeri taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda ilgi çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere iye vaka ve olgular haber değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin âdemı ısırması haber bileğildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” nazireüyle mahdutçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci kısaca muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları meyanştırıp haber hâline getiren kişidir. Bir muhabir ciğerin herhangi birinin yolda yürürken düşmesi haber değeri taşımazken bir ülkenin büyüklük reisının düşmesi haber değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Selen YAZISININ NİMakaraİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa olmazıdır; haberi haber yapan zemin taştır. Bir haberin kıymetini anlamak ciğerin öncelikle haber peritonı üzerinde kesilmek gerekir. Toplumda veya doğada meydana gelen çeşitli vaka, hâl ve görünümle müteallik malumat ve duyurulara haber denir. Bu haberlerin çecik duyurulması için muayyen kurallar gözetilerek hazırlananlarına da haber yazıları denir.

şanlıurfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipci satin al Seo Fiyatları https://cekmekoymarangoz.name.tr/ https://filmtanitim.name.tr/ https://enyakinhurdaci.name.tr/ https://beslenmeuzmani.name.tr/ https://evyalitimi.name.tr/ IQOS Heets fiyat
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al